Menu Zamknij

Oświetlenie w kuchni – co wybrać?

Dla wszystkich, którzy sporo czasu spędzają w kuchni i uwielbiają gotować, światło będzie niezwykle istotnym elementem. Trudno przecież bez odpowiedniego oświetlenia odnaleźć zaginiony talerz czy nadać naszym ciasteczkom odpowiedni kształt. Na czym powinniśmy skupić się dobierając oświetlenie do naszej kuchni?

Ciepłe czy zimne światło?

Tutaj wszystko zależy od naturalnego oświetlenia pomieszczenia. Jeżeli do naszej kuchni bez problemu docierają promienie słońca, możemy pozwolić sobie na oświetlenie w chłodniejszej tonacji. W innym wypadku zdecydowanie lepiej będzie postawić na ciepły odcień. Pamiętaj również, aby dostosować kolor światła do estetyki wnętrza.

Gdzie przyda się oświetlenie?

Najważniejsze miejsce, które należy oświetlić to rzecz jasna blat. Możesz postawić tutaj na dużą, lampę wiszącą lub kinkiety przymocowane do ściany. Jeżeli nasza kuchnia jest połączona z jadalnią nie możemy zapomnieć o odpowiednim oświetleniu stołu. Oczywiście w tym przypadku najlepiej sprawdzi się lampa wisząca nad środkiem stołu. W kuchni może przydać się również oświetlenie szafek, które najczęściej będzie miało charakter ozdobny.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Choć wygląd lamp jest niezwykle ważnym aspektem w urządzaniu kuchni, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich funkcjonalność. Najważniejsze jest to, aby oświetlenie w odpowiedni sposób rzucało światło na dane pomieszczenie. Źle dobrany kąt, moc i zabarwienie oświetlenia może źle wpłynąć na nasze samopoczucie i przemęczyć na wzrok. Aby temu zapobiec – wybierz odpowiedni model i prawidłowo zaprojektuj rozmieszczenie światła w twojej kuchni.