Menu Zamknij

Jak dbać o lampy? Wiosenne porządki

Kurz w zatrważającym tempie osadza się nie tylko na meblach, ale również na innych elementach wystroju naszego domu. Niestety nie omija on również naszych lamp. Wiosna to zwykle czas sporych porządków w całym mieszkaniu. Dowiedz się jak sprawić, aby twoje lampy wyglądały jak nowe.

Szklane i kryształowe lampy

Powierzchnie szklane i kryształowe wymagają od nas dużej uwagi. W tym przypadku musimy pamiętać o ich czyszczeniu nawet kilka razy w tygodniu. Jest to rodzaj lamp, na których kurz niestety jest mocno widoczny. Pierwszym etapem mycia oświetlenia tego rodzaju jest czyszczenie wodą z płynem do naczyń lub innym detergentem. Następnie aby uniknąć zacieków warto przetrzeć lampkę suchą ścierką.

Lampy z materiałowymi abażurami

Tutaj wszystko zależy od zaleceń od producenta. Jeżeli niedozwolony jest kontakt abażuru z wodą, najlepszym sposobem będzie użycie odkurzacza. W innym wypadku możemy zastosować metodę piorącą. Zanurzamy abażur w misce z wodą i środkiem czyszczącym. Następnie możemy delikatnie, przy użyciu gąbki oczyścić materiał.

Lampy z metalową oprawą

W tym wypadku czyszczenie nie jest skomplikowane, jednak musimy pamiętać o jednym ważnym aspekcie. Pod żadnym pozorem nie należy używać wszelkiego rodzaju szczotek czy szorstkich gąbek. Mogą one trwale porysować i zniszczyć metalową oprawę. Do wyczyszczenia wystarczy nam delikatna gąbka lub ściereczka.