Menu Zamknij

Skutki niewłaściwego oświetlenia

Złe oświetlenie może wpływać nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale również na nasze zdrowie i pogorszenie wzroku.
Przebywając długi czas w pomieszczeniu niewłaściwe oświetlonym możemy odczuwać : bóle głowy, zmęczenie, łzawienie, pogorszenie samopoczucia.

Jeśli chodzi o pomieszczenia czyli oświetlenie właściwe wnętrz istotne jest połączenie światła pośredniego i bezpośredniego. Może to być lampa sufitowa i kinkiety, lampy stojące na podłodze lub komodzie. Rozmieszczenie źródeł światła powinno współgrać z rozmieszczeniem mebli, które będziemy chcieli podświetlić.

Dlatego dobrze zaplanować wszystko na etapie projektu czy planowania. W salonie najlepiej zastosować kilka niezależnych od siebie źródeł światła. Posiadamy wtedy możliwość zastosowanie wszystkich, kilku lub jednego w zależności od wykonywanej czynności i aktualnej potrzeby. Innego światła bowiem potrzebujemy do oglądania telewizji, innego do spożywania posiłków czy przyjmowania gości.

Pamiętajmy również, że tradycyjne żarówki dają miękkie, ciepłe światło, jednak są energochłonne. Żarówki halogenowe charakteryzują się zwiększoną wydajnością w stosunku do tradycyjnych żarówek ale dają światło ostre i bardziej pobudzające do pracy niż do relaksu. Lampy w pomieszczeniu takim jak salon, sypialnia powinny mieć niewidoczne źródła światła by nie raziły nas w oczy tylko dawały równomierne oświetlenie na całe pomieszczenie.

Dobrze dobrane światło tworzy klimat, miłą atmosferę. To bardzo ważne, aby dobrze i komfortowo czuć się we własnych wnętrzach.